Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.433.2018.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.433.2018.1.RR

Teza obowiązki płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2018 r. (data wpływu 6 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada samochody zarówno w odpłatnym użytkowaniu (umowa najmu długoterminowego), jak i samochody będące własnością Spółki, nabyte na podstawie zakończonej już umowy leasingu operacyjnego, które są wykorzystywane przez pracowników Spółki dla celów wykonywanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca udostępnia pracownikom Spółki samochody służbowe w celu umożliwienia im właściwej realizacji obowiązków służbowych. Zasady udostępniania pracownikom Spółki samochodów służbowych określają zapisy w umowie o pracę (lub w aneksie do umowy o pracę), ustanowione warunki użytkowania samochodów służbowych w celach służbowych, a także prywatnych regulują zakres odpowiedzialności i dbałości pracownika związany z powierzeniem mienia Pracodawcy. Zgodnie z postanowieniami umowy, samochody służbowe będą mogły być wykorzystywane przez uprawnionych pracowników Spółki w celach służbowych oraz w interesie i na zlecenie Pracodawcy. Zapisy umowy stanowią także, że uprawnionemu pracownikowi Spółki zezwala się na użytkowanie samochodów służbowych w celach prywatnych po godzinach pracy oraz w weekendy w sposób swobodny. Również w związku z używaniem samochodu dla celów prywatnych, pracownik dokonuje tankowania paliwa opłacanego ze środków pracodawcy. Pracownik nie ponosi żadnych innych opłat w związku z użytkowaniem samochodu Spółki dla celów prywatnych. Spółka ponosi wszelkie koszty związane z użytkowaniem przedmiotowych samochodów, takie jak: ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, materiały eksploatacyjne, przeglądy okresowe, wymiana oleju i innych płynów oraz zużywających się części w wyniku zwykłego korzystania z pojazdu. W związku z udostępnieniem pracownikom samochodów służbowych z możliwością wykorzystywania ich na cele prywatne, Spółka (jako pracodawca) oblicza wartość nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika w wysokości na zasadach określonych w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), przyjmując pełne wartości wskazane w wyżej przywołanym przepisie dla każdego miesiąca dysponowania samochodem zarówno na cele służbowe, jak i prywatne przez upoważnionego pracownika. Spółka dokonuje także dodatkowego doliczenia do przychodu z tytułu umowy o pracę wynikających z rozliczeń związanych z paliwem tankowanym przez pracowników będącym własnością pracodawcy, a wykorzystywanym na cele prywatne na podstawie składanych oświadczeń dla każdego miesiąca oddzielnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00