Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I SA/Wr 213/07

Nabycie wierzytelności stanowi niezbędną część usługi obrotu wierzytelnościami, która jest realizowana w czasie i składa się z co najmniej dwóch czynności, a jej zakończenie skutkujące powstaniem obowiązku VAT następuje dopiero z chwilą sprzedaży uprzednio nabytej wierzytelności lub odzyskania od dłużnika sumy przypisanej do nabytej wierzytelności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Andrzej Szczerbiński Sędziowie: Sędzia NSA - Lidia Błystak Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Gierczak po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 maja 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi A sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego: I) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. S. M. nr [...] z dnia[...]; II) orzeka, że wymienione w pkcie I) orzeczenia nie podlegają wykonaniu; III) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] strona skarżąca wystąpiła o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazała, że prowadzi działalność polegającą na pośrednictwie w obrocie wierzytelnościami zaliczaną do pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowanego i w ramach tej działalności kupuje w trybie cesji wierzytelności innych podmiotów. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług pośrednictwa finansowego (PKWiU - 65.23.10 -00.00), w tym obrotu wierzytelnościami tj. nabywania i zbywania wierzytelności. W związku z powyższym zadała pytanie czy nabycie przez podmiot prowadzący działalność polegającą na obrocie wierzytelnościami, która zaliczana jest do usług pośrednictwa finansowego (PKWiU - 65.23.10 -00.00), wierzytelności od innego podmiotu w celu jej dalszej odsprzedaży, odzyskania lub jakiejkolwiek innej formy rozliczenia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Strona skarżąca stoi na stanowisku, powołując się na treść art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 zwanej dalej "pcc"), że skoro nabywca wierzytelności wykonuje wskazaną wyżej czynność w ramach usług pośrednictwa finansowego zwolnionych przedmiotowo z podatku od towarów i usług (pkt 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług) to czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00