Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-05

Jak ustalić proporcję dla celów odliczeń częściowych na 2010 r.

Na 2010 r. podatnicy, którzy odliczają VAT, stosując proporcję, będą ją ustalać na podstawie obrotów z 2009 r. Tak określona proporcja jest podstawą do dokonywania odliczeń w 2010 r. i sporządzenia korekty za 2009 r. W tekście omówione zostaną zasady ustalania proporcji.

Gdy towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i innych niż opodatkowane, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w części. Część tę podatnicy powinni ustalać przede wszystkim przez przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli jednak nie jest to możliwe, podatnicy mogą odliczać taką część podatku naliczonego, jaką można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).

1. Zasady ogólne

Jak wynika z przepisów art. 90 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, proporcję dla celów odliczeń częściowych ustala się dla każdego roku na podstawie obrotu osiągniętego w poprzednim roku. Proporcję tę stanowi procentowy udział obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, w obrocie ogółem (tj. w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi prawo to nie przysługuje). Otrzymany w ten sposób wynik zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (więcej na temat zaokrąglania proporcji w punkcie 8. Zaokrąglanie proporcji).

Podkreślić należy, że stosowana w ciągu roku proporcja ma charakter wstępny (jest to proporcja wstępna). Podatek naliczony na podstawie tej proporcji po zakończeniu roku podlega, co do zasady, korekcie według przepisów art. 91 ustawy o VAT w oparciu o rzeczywistą proporcję dla zakończonego roku (ustaloną na podstawie obrotów tego zakończonego roku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00