Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-05-16

Rozliczanie faktur korygujących "in plus" wystawionych do faktur VAT-MP

Przepisy VAT nie określają zasad, na jakich powinny być rozliczane faktury korygujące "in plus", co powoduje liczne wątpliwości podatników. Wątpliwości te dotyczą zwłaszcza faktur korygujących "in plus" wystawianych do faktur VAT-MP. W niniejszym artykule omówione zostaną zasady obowiązujące w tym zakresie.

Mali podatnicy mogą wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jest to tzw. metoda kasowa.

Mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową wystawiają faktury VAT-MP. Faktury te w porównaniu ze zwykłą fakturą obowiązkowo zawierają dodatkowy element: termin płatności należności określonej w fakturze (§ 5 ust. 2 rozporządzenia o fakturach). Faktury te rozliczane są w szczególny sposób nie tylko przez sprzedawców (ze względu na szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego będący konsekwencją stosowania metody kasowej), ale także przez nabywców, również gdy nie są małymi podatnikami rozliczającymi się metodami kasowymi. Jak bowiem wynika z § 18 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, podatnicy mogą odliczać podatek naliczony z otrzymanych faktur VAT-MP w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym:

1) regulowali część należności na rzecz małego podatnika stosującego metodę kasową - w tej części,

2) regulowali w całości należność na rzecz małego podatnika stosującego metodę kasową,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00