Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-29

Od czego zależy zastosowanie 5% albo 8% stawki VAT przez podatników prowadzących punkty gastronomiczne

Działalność gastronomiczna jest opodatkowana różnymi stawkami VAT. 5% stawkę VAT stosuje się wówczas, gdy sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów. Natomiast sprzedaż będąca świadczeniem usług gastronomicznych opodatkowana jest 8% stawką VAT. O tym, czy zastosowanie znajdzie 5% czy 8% stawka VAT, decyduje indywidualny charakter danego zamówienia gastronomicznego.

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Za towar uważa się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

W przypadku gastronomii często powstają wątpliwości, czy dana transakcja, mająca na celu przyrządzenie i wydanie posiłku, jest dostawą towarów czy świadczeniem usług. Problemy wynikają z tego, że usługa gastronomiczna mająca na celu przygotowanie i wydanie posiłku jest czynnością złożoną i kompleksową, w której wydanie (przekazanie) towarów jest częścią całego świadczenia. W tym miejscu należy wskazać, że nie może być tak, iż dana transakcja czy też czynność może być zarówno dostawą towarów, jak i świadczeniem usług. Tym samym dane zdarzenie powinno stanowić albo dostawę towarów, albo świadczenie usług.

Taki wniosek wynika m.in. z wyroku NSA z 11 maja 2010 r. (sygn. I FSK 699/09): Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi.

W przypadku działalności gastronomicznej ustalenie, czy jest to dostawa, czy usługa, wpływa na wysokość stawki VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00