Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-03-13

Korekta dokumentacji VAT

Anulowanie faktur

Anulowanie faktur jest częstym sposobem na skorygowanie niepotrzebnie lub błędnie wystawionej faktury.

Na techniczną czynność anulowania faktury składają się:

● przekreślenie przez podatnika oryginału i kopii faktury,

● umieszczenie na oryginale i kopii faktury adnotacji uniemożliwiającej ich powtórne wykorzystanie,

● w zależności od etapu, na którym dochodzi do anulowania faktury, może wystąpić konieczność wystornowania faktury w rejestrze VAT, co oznacza, że z powodów technicznych anulowana faktura pojawia się w rejestrze sprzedaży ze znakiem dodatnim i ze znakiem ujemnym (w efekcie jej wartość wynosi zero).

Czy to oznacza, że anulowanie faktur może być stosowane w każdej sytuacji? Odpowiedź jest negatywna. Przepisy ustawy o VAT nie regulują zasad anulowania faktur. Zasady te ukształtowała praktyka organów podatkowych i bogate orzecznictwo. Podstawowym warunkiem, aby skorzystać z anulowania, jest, by faktura:

1) nie dokumentowała rzeczywistej sprzedaży;

W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 sierpnia 2009 r. (nr IPPP1/443-509/09-2/AP) czytamy: Anulowanie faktury dotyczy tylko tych przypadków, gdy faktura dokumentuje czynność niedokonaną, co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie. Zauważyć bowiem należy, iż Wnioskodawca otrzymaną od podwykonawcy fakturę uwzględnił w swoich ewidencjach. Nie została zatem spełniona przesłanka umożliwiająca dokonanie anulowania wystawionej faktury.

Reasumując, mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w odniesieniu do przedmiotowej transakcji podwykonawca nie powinien anulować wystawionej i wprowadzonej do obrotu faktury VAT, lecz winien wystawić fakturę korygującą.

Nie będzie też można anulować faktury, gdy dokonano zwrotu towaru, gdyż dokumentowała czynności, które miały rzeczywiście miejsce.

Nie można również anulować faktury dokumentującej transakcje, które rzeczywiście miały miejsce, ale towar został skradziony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00