Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-05-11

Zasady refakturowania w pytaniach i odpowiedziach

Zasady refakturowania cały czas wywołują wiele wątpliwości wśród podatników. Wydane ostatnio orzeczenia sądów wyjaśniają powstające wątpliwości. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy można refakturować usługi, do świadczenia których trzeba posiadać uprawnienia

problem

Czy możemy refakturować usługę notarialną na rzecz naszego klienta? W umowie jest zastrzeżenie o refakturowaniu tych usług. Otrzymaliśmy interpretację, że nie wolno nam tego zrobić, gdyż nie mamy uprawnień do świadczenia tych usług.

rada

Otrzymana przez Państwa interpretacja jest błędna, gdyż przepisy nie wymagają, aby podmiot refakturujący usługę miał uprawnienia do jej świadczenia. Warunkiem refakturowania jest, aby podatnik refakturujący usługę działał we własnym imieniu, ale na rzecz nabywcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na pytanie, należy odwołać się do regulacji unijnych. Według dyrektywy, jeśli podatnik działający we własnym imieniu zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowania pewnego świadczenia, jednak faktycznie świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci, to dla celów rozliczenia trzeba przyjąć, że zleceniobiorca sam nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie świadczył usługę zleceniodawcy (art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE). Przepis ten reguluje sytuacje, w których podatnik, działając we własnym imieniu, zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowania określonego świadczenia, jednak faktycznie świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci. W takim przypadku uznaje się, że dla celów podatku od wartości dodanej zleceniobiorca sam nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie świadczył usługę zleceniodawcy.

Dyrektywa VAT uzależnia zasady opodatkowania usług świadczonych przez podmioty trzecie od tego, czy podmiot je sprzedający występuje we własnym imieniu. Wprawdzie regulacje w zakresie podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „refakturowanie”, jednak nie ulega wątpliwości, że w praktyce refakturowanie było i jest stosowane.

W orzecznictwie wyrażany był pogląd, że „refakturowanie” usług oznacza „fakturowanie” usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej. „Refakturowanie” jest zatem pewnego rodzaju odsprzedażą usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą (por. wyrok NSA z 25 października 2001 r., sygn. III SA 1466/00, LEX nr 49334, wyrok NSA z 22 marca 1999 r., sygn. I SA/Ka 1375/97, POP 2000/4/120, wyrok NSA z 30 czerwca 2006 r., sygn. I FSK 810/05 niepublikowany).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00