Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-06-10

Działania wspierające sprzedaż zagraniczną - rozliczenie VAT

Działania promocyjne wspierające sprzedaż zagraniczną najczęściej mają charakter identyczny z zabiegami promocyjnymi stosowanymi w kraju. Jednak ze względu na to, że odbywają się na płaszczyźnie międzynarodowej, ich skutki w VAT mogą się istotnie różnić. W tym artykule przedstawimy wybrane, najbardziej popularne formy wsparcia sprzedaży zagranicznej (nieodpłatne przekazania towarów kontrahentom zagranicznym, uczestnictwo w targach i wystawach zagranicznych, działania reklamowe za granicą itp.) oraz związane z nimi konsekwencje w zakresie VAT.

Nieodpłatne przekazania kontrahentom zagranicznym drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek

problem

W celu nawiązania czy polepszenia współpracy z naszymi zagranicznymi kontrahentami wysyłamy im katalogi z asortymentem, cenniki, prospekty, próbki naszych towarów, a także prezenty/gadżety z naszym logo o wartości od kilku do kilkudziesięciu złotych (np. breloczki, kubki, wizytowniki). Nasi kontrahenci pochodzą głównie z państw członkowskich, choć kilku z nich to podmioty spoza Wspólnoty. Czy w takim przypadku powinniśmy rozliczać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz odpowiednio eksport towarów?

rada

Nie, przekazanie tych towarów nie powoduje obowiązku rozliczenia VAT od WDT i eksportu towarów.

uzasadnienie

Towary, które spółka nieodpłatnie wysyła (przekazuje) swym zagranicznym kontrahentom, zaliczają się do kategorii drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek. Przekazanie tych towarów nie podlega opodatkowaniu VAT (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT). Reguła ta dotyczy również nieodpłatnych przekazań na rzecz podmiotów z państw członkowskich oraz spoza Wspólnoty. Jeżeli bowiem nie występuje dostawa towarów, nie może być także mowy o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (dalej: WDT) czy o eksporcie towarów. Obie transakcje bazują bowiem właśnie na definicji dostawy towarów.

Fakt, że spółka wysyła przedmiotowe towary do kontrahentów z innych państw członkowskich oraz spoza Wspólnoty, rzeczywiście może prowokować pytanie, czy na pewno nie dochodzi do WDT lub odpowiednio eksportu towarów. Przeanalizujmy zatem definicje obu transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00