Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-14

Poza VAT, a więc poza proporcją sprzedaży

Zdarza się, że podatnicy obok przychodów z zasadniczej i podlegającej opodatkowaniu VAT działalności uzyskują również przychody związane z czynnościami znajdującymi się poza zakresem tego podatku (np. otrzymują dotacje podmiotowe). Ponieważ niektóre z nabywanych przez podatników towarów i usług (np. ogólne koszty funkcjonowania spółki) wiążą się często w pewnym stopniu również z powyższymi przychodami, powstaje wątpliwość, czy VAT naliczony należy w takich przypadkach rozliczać poprzez proporcję sprzedaży. Mimo że ustawodawca nie uregulował tej kwestii wprost, z orzecznictwa oraz najnowszego stanowiska organów podatkowych wynika, iż przychodów niepodlegających regulacjom VAT nie uwzględniamy przy obliczaniu proporcji sprzedaży.

Jak obliczamy proporcję sprzedaży

Zgodnie z określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zasadą ogólną w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego (oczywiście poza nielicznymi wyjątkami, np. usługami noclegowymi i gastronomicznymi).

Pewnego rodzaju komplikacje pojawiają się w przypadku, gdy dane towary i usługi są wykorzystywane do tzw. sprzedaży mieszanej i podatnik nie jest w stanie przypisać zakupów konkretnym czynnościom. Zastosowanie znajdują wtedy przepisy art. 90 i 91 ustawy o VAT, regulujące kwestię częściowego odliczenia VAT naliczonego na podstawie tzw. proporcji sprzedaży (zwanej również współczynnikiem VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00