Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-12

Jak należy ujmować faktury korygujące zmniejszające podstawę opodatkowania

Mimo że już od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, regulujący zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania przez ich wystawców, nadal jest wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jego stosowanie w praktyce nie ułatwia podatnikom funkcjonowania.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania, pod warunkiem że posiada potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie musi uzyskać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury. Jeśli podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, wówczas może uwzględnić korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał (art. 29 ust. 4a ustawy o VAT).

Artykuł 29 ust. 4a ustawy zastąpił § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2007 r., U 6/06 (Dz.U. z 2007 r. Nr 235, poz. 1735), orzekł o niezgodności § 16 ust. 4 rozporządzenia z Konstytucją RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00