Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-12-10

Jak dokumentować posiłki profilaktyczne sprzedawane przez zakład gastronomiczny

Prowadzę małą gastronomię. Firma wykupiła u mnie obiady dla swoich pracowników. Wystawiłam jej fakturę na usługi gastronomiczne (55.30). Nabywca usługi chce jednak, żeby na fakturze było napisane, iż są to posiłki profilaktyczne, ponieważ wtedy będzie mógł odliczyć VAT. Jaką fakturę powinnam mu wystawić?

PROBLEM

RADA

Firma nie powinna wykazywać na fakturze usług gastronomicznych, tylko - w zależności od sytuacji - usługi stołówkowe lub cateringowe sklasyfikowane w PKWiU 55.5, pod warunkiem jednak zawarcia z nabywcą umowy o ich świadczenie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji problem wynika z tego, że rodzaj nabytej usługi ma wpływ na prawo nabywcy do odliczenia VAT z otrzymanej faktury. Nabycie posiłków profilaktycznych uprawnia go do odliczenia VAT z otrzymanej faktury na zasadach ogólnych, natomiast nabycie usług gastronomicznych takiego prawa nie daje.

Co to są posiłki profilaktyczne

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeśli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 Kodeksu pracy). Rodzaje tych posiłków i wymagania, jakie powinny one spełniać, określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279). Powinny one zawierać około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal (§ 2 tego rozporządzenia). Aby zatem posiłek mógł być uznany za profilaktyczny, musi spełniać powyższe parametry. Ponadto rozporządzenie wskazuje, że zasadniczo pracodawca powinien samodzielnie sporządzać i wydawać pracownikom posiłki profilaktyczne. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości z uwagi na rodzaj pracy wykonywanej przez pracowników lub ze względów organizacyjnych, może im zapewnić w czasie pracy (§ 2 ust. 2):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00