Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-12

Udziały będące przedmiotem umowy sprzedaży oraz aportu

W wyniku coraz częstszych restrukturyzacji spółek dochodzi do transakcji sprzedaży bądź wnoszenia aportu, których przedmiotem są udziały. Niejednokrotnie podatnicy mają wątpliwości co do kwalifikacji powyższych czynności i potrzeby rozliczenia VAT. Pojawiają się również błędne interpretacje na ten temat.

1. Sprzedaż i aport udziałów - klasyfikacja prawna

Przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz ustaw podatkowych nie wyjaśniają, czym są udziały. Z cywilistycznego punktu widzenia, wobec braku legalnej definicji, można wskazać jedynie na pewne cechy udziałów. Przede wszystkim udziały prezentują wielkość wkładów wniesionych do spółki kapitałowej przez poszczególnych jej wspólników. Dzięki temu wspólnik nabywa pewne prawa i obowiązki względem danej spółki. Między innymi ma on prawo do partycypacji w zysku spółki kapitałowej (prawo do dywidendy) w wysokości, jaka wynika z posiadanych przez niego udziałów, czy też otrzymuje on prawo do głosowania, dzięki czemu współuczestniczy w zarządzaniu spółką.

Przez sprzedaż udziałów należy zatem rozumieć przekazanie ich przez wspólnika za określonym wynagrodzeniem innej osobie trzeciej, która od momentu ich nabycia otrzymuje pewne prawa w spółce, stając się jej nowym wspólnikiem.

Pojęcie aportu również nie zostało jednoznacznie zdefiniowane w przepisach. Jednak przyjmuje się, że aport jest to wkład niepieniężny, którym mogą zostać pokryte udziały lub akcje w spółkach kapitałowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00