Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-12

Alkohol etylowy w branży farmaceutycznej - produkty końcowe, skład podatkowy, przechowywanie

Alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji leków jest zwolniony od akcyzy i kwestia ta raczej nie budzi wątpliwości. Problematyczne mogą być natomiast rozliczenia akcyzowe w innych obszarach działalności firm farmaceutycznych, które coraz częściej próbują swoich sił w nowych gałęziach branży i wykorzystują alkohol etylowy do wytwarzania produktów pokrewnych, np. suplementów diety czy kosmetyków.

W poprzednim numerze omawialiśmy zasady korzystania ze zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego, który firmy farmaceutyczne nabywają i wykorzystują do celów produkcyjnych. Dochowanie odpowiednich warunków formalnych powinno pozwolić na uniknięcie obciążania akcyzą całości lub przynajmniej większości nabywanego i zużywanego alkoholu. Na tym jednak nie kończy się styczność firm farmaceutycznych z przepisami akcyzowymi. Zastanowienia wymaga bowiem jeszcze kilka kwestii, a mianowicie:

● w jaki sposób dla celów akcyzy traktować wytwarzane leki, suplementy diety i kosmetyki, które często zawierają w sobie alkohol etylowy (przeważnie w nieznacznych ilościach),

● czy ich produkcja powinna się odbywać w składzie podatkowym,

● czy sposób przechowywania alkoholu wpływa na prawo do korzystania ze zwolnienia.

Leki, suplementy diety i kosmetyki a definicja wyrobów akcyzowych

Samo zaklasyfikowanie produktów, takich jak leki, suplementy diety i kosmetyki, do wyrobów akcyzowych nie musi jeszcze oznaczać rzeczywistego obciążenia akcyzą. Należy bowiem ustalić, czy ich wytwarzanie podlega ewentualnemu opodatkowaniu akcyzą. Dodatkowo ustawodawca przewidział wiele zwolnień dotyczących alkoholu etylowego zawartego w określonych wyrobach, np. w lekach. Zwolnienia te stanowią niejako kontynuację (lustrzane odbicie) omówionych w poprzednim numerze zwolnień dotyczących alkoholu nabywanego/zużywanego. Skoro bowiem przykładowy producent leków może nabywać ze zwolnieniem alkohol w celu jego zużycia do produkcji leków, logiczne jest, że również ewentualna pozostałość tego alkoholu w produkcie końcowym także powinna być zwolniona od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00