Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-12-02

Szczególne przypadki korekt

Ustawa o VAT dopuszcza w określonych przypadkach dokonanie korekty uprzednio wykonanej czynności. Sposób dokonania korekty jest uzależniony od jej rodzaju. W artykule przedstawiamy zasady dokonywania korekty WNT, WDT oraz importu usług. Ponadto przybliżamy sposób korygowania sprzedaży bezfakturowej, a także zasady korygowania VAT naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia nabytego samochodu

Korekta WNT

Podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić (art. 31 ustawy o VAT). W transakcjach WNT często dochodzi do sytuacji, w których podstawa ta jest korygowana. Do najczęstszych powodów korekty, skutkujących zmniejszeniem podstawy opodatkowania z tytułu WNT, należy otrzymanie rabatu od zagranicznego kontrahenta, uznanie zgłoszonej przez nabywcę reklamacji czy zwrot przez nabywcę towaru. W wielu przypadkach powodem korekty są pomyłki w cenie towaru.

Kwota zmniejszająca zobowiązanie wobec zagranicznego dostawcy, powodująca zmniejszenie podstawy opodatkowania, wynika najczęściej z otrzymanego przez nabywcę dokumentu korygującego. Ponieważ zagraniczni kontrahenci rzadko wystawiają faktury korygujące, podstawę korekty stanowi z reguły nota. Korekty WNT mogą także wynikać z postanowień umownych.

Otrzymanie dokumentu korygującego wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powoduje konieczność wystawienia korekty faktury wewnętrznej. Stanowi ona podstawę do ujęcia skorygowanych wartości w ewidencji VAT oraz sporządzanej deklaracji VAT. Dla przedsiębiorców rozliczających korekty WNT problematyczny bywa termin ich rozliczenia oraz kurs waluty, jaki należy zastosować do przeliczenia.

Termin rozliczenia korekty WNT jest uzależniony od jej przyczyn. Jeżeli powodem zmniejszenia podstawy opodatkowania jest zdarzenie, które wystąpiło po sfinalizowaniu transakcji, np. w postaci otrzymania rabatu potransakcyjnego, uznania reklamacji czy zwrotu towaru, to skutki tego zmniejszenia należy ujmować na bieżąco, czyli w rozliczeniu za miesiąc (lub kwartał) otrzymania od unijnego dostawcy dokumentu korygującego uzasadniającego tę korektę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00