Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-05

Kiedy rozliczamy w VAT pożyczki

W dzisiejszych czasach pożyczki mogą być udzielane nie tylko przez wyspecjalizowane instytucje, ale również przez inne podmioty gospodarcze nieprowadzące na co dzień działalności finansowej. Szczególnie w obliczu obecnego kryzysu polskie oraz zagraniczne spółki wzajemnie pożyczają sobie środki pieniężne. Celem niniejszego artykułu jest kompleksowe przedstawienie kwestii opodatkowania VAT pożyczek udzielanych oraz otrzymywanych przez polską spółkę nieprowadzącą działalności gospodarczej w tym zakresie.

1. Umowa udzielenia pożyczki - VAT czy PCC

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny).

W praktyce czynność udzielenia pożyczki jest odpłatna. Pożyczkodawca w zamian za udzielenie pożyczki otrzyma odsetki, których oprocentowanie oraz termin zapłaty zostały ustalone w umowie pożyczki. Wysokość odsetek jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od wysokości rynkowych stóp procentowych w momencie zawarcia umowy pożyczki, od kwoty pożyczonego kapitału oraz długości okresu, na jaki pożyczono środki pieniężne.

Czy zatem czynność udzielenia pożyczki podlega ustawie o podatku od towarów i usług (dalej "ustawa o VAT")? Czy może umowa pożyczki powinna zostać opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

PCC podlegają, co do zasady, wszystkie czynności cywilnoprawne (zawarte umowy), poza wyjątkami wskazanymi w ustawie o PCC. Wśród wyjątków wyróżnić można takie czynności cywilnoprawne (jest nią m.in. umowa pożyczki), których przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (art. 2 ust. 4 ustawy o PCC). Przez pojęcie "podatek od towarów i usług" ustawa o PCC rozumie nie tylko polski VAT, ale również "unijny" podatek od wartości dodanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00