Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-01-26

Opodatkowanie transgranicznych robót budowlanych w 2010 r.

Polskie firmy budowlane świadczą roboty budowlane również za granicą. Zdarza się też, że kupują usługi budowlane od zagranicznych podwykonawców. Na jakie zmiany w ustawie o VAT powinny zwrócić uwagę przy rozliczaniu VAT w 2010 r.?

1. Miejsce świadczenia (opodatkowania) robót budowlanych

W jaki sposób znowelizowane przepisy ustawy o VAT określają miejsce świadczenia robót budowlanych? Czy na miejsce (kraj) opodatkowania tych robót wpływa podatkowy status nabywcy usługi?

Od 1 stycznia 2010 r. zasady określania miejsca świadczenia w VAT uległy istotnym zmianom. Zmieniona została przede wszystkim ogólna zasada związana z określeniem miejsca świadczenia, która według nowych przepisów uzależnia miejsce (kraj) opodatkowania usługi od podatkowego statusu nabywcy usługi, czyli od tego, czy jej nabywcą jest podatnik, czy też podmiot niebędący podatnikiem. Z przepisów art. 28b ust. 1 oraz 28c ust. 1 ustawy wynika, że jeśli nabywcą usługi jest:

● podatnik - usługa jest opodatkowana w kraju, w którym podatnik (nabywca usługi) posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania,

● podmiot niebędący podatnikiem - miejscem świadczenia usługi jest kraj, w którym usługodawca posiada swoją siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

Usługi związane z nieruchomościami są uregulowane w sposób szczególny. Zasady ich opodatkowania wynikają z przepisu art. 28e ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym:

● usług świadczonych przez rzeczoznawców,

● usług świadczonych przez pośredników w obrocie nieruchomościami,

● usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi,

● usług użytkowania i używania nieruchomości oraz

● usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego

- jest miejsce położenia nieruchomości.

Z wymienionego przepisu wynika, że miejsce opodatkowania robót budowlanych wykonanych na nieruchomościach nie uległo zmianie, ponieważ w dalszym ciągu usługi te są opodatkowane w miejscu (kraju) położenia nieruchomości. Warto w tym miejscu podkreślić, że o ile według zasad ogólnych obowiązujących od 1 stycznia 2010 r., dotyczących określenia miejsca świadczenia usługi, znaczenie ma status podatkowy nabywcy usługi, o tyle w przypadku określania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami podatkowy status nabywcy usługi nie wpływa na ustalenie kraju opodatkowania usługi związanej z nieruchomością. Niezależnie od tego, czy nabywcą usługi jest podatnik czy podmiot niebędący podatnikiem, wykonana usługa zawsze podlega opodatkowaniu w kraju położenia nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00