Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-12

Jak dokumentować i rozliczać eksport towarów

Rozliczenie eksportu, ustalenie, czy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki VAT, prawidłowa dokumentacja - m.in. te zagadnienia zostaną omówione w zaprezentowanym artykule.

Jakie czynności mogą stanowić eksport towarów

Eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności uznanych za dostawę towarów (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). Eksport towarów oznacza odpłatną, jak również nieodpłatną dostawę towarów, czyli przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności (w całości lub w części), w szczególności:

● przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

● wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, zwłaszcza darowizny.

Nie stanowi dostawy towarów przekazywanie prezentów małej wartości i próbek, a także drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych.

Odpłatna dostawa towarów została zdefiniowana w ustawie o VAT jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT), rozumianego z punktu widzenia VAT jako pojęcie własności ekonomicznej - władztwa nad rzeczą, zbliżonej do własności.

Ponadto aby czynność została uznana za eksport towarów, konieczne jest, by wywóz był dokonany przez:

● dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) albo

● nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni), z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00