Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-28

Jak w podatku VAT rozliczamy działalność weterynaryjną

Usługi weterynarzy są działalnością usługodawców. Podobnie jak osoby prowadzące każdą inną działalność, również weterynarze mają wiele wątpliwości dotyczących prawidłowego rozliczania VAT. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy ustalaniu prawidłowej stawki dla świadczonej usługi, a także zaklasyfikowaniu, czy dana czynność w ogóle należy do usług weterynaryjnych. Aby właściwie dokonać rozliczenia w zakresie VAT, na oba te pytania trzeba umieć prawidłowo odpowiedzieć.

Usługi weterynaryjne są działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT, więc w konsekwencji podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. W niniejszym artykule omówione zostaną zasady obowiązujące w tym zakresie.

1. Weterynarze jako podatnicy VAT

Czynności wykonywane przez weterynarzy są działalnością gospodarczą usługodawców (zob. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). W konsekwencji podmioty wykonujące samodzielnie działalność weterynaryjną są z tego tytułu podatnikami VAT (zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Oznacza to również, że czynności wykonywane w ramach tej działalności podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

SŁOWNICZEK

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Nie wszystkie jednak czynności wykonywane w ramach takiej działalności podlegają opodatkowaniu. Należy bowiem zauważyć, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 i 1a ustawy z 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1077), jeżeli powiatowy lekarz weterynarii z przyczyn finansowych lub organizacyjnych nie jest w stanie wykonać ustawowych zadań Inspekcji, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji do wykonywania określonych przepisami zadań. Przychody uzyskiwane przez lekarzy weterynarii, którym zlecone zostały takie czynności, zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 6 updof). Powoduje to, że ze względu na brzmienie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT czynności wykonywane przez lekarzy weterynarii na tej podstawie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00