Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-03-24

Jak rozliczyć zaliczki otrzymane przed utratą zwolnienia z VAT

Sprzedawca, który otrzymuje zaliczkę przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usług, zasadniczo jest zobowiązany do rozliczenia VAT. Reguła ta nie dotyczy drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia podmiotowego od podatku, którzy - podobnie jak w przypadku innych wykonywanych czynności - nie opodatkowują pobranych zaliczek. Może się jednak zdarzyć, że drobny przedsiębiorca pobierze zaliczkę, a następnie utraci zwolnienie podmiotowe lub z niego zrezygnuje. Powstaje wówczas problem z rozliczeniem takiej transakcji.

W przypadku otrzymania przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do uzyskanej kwoty.

1. Rozliczenie i dokumentowanie zaliczek przez podatników zwolnionych

Obowiązek opodatkowania zaliczek nie dotyczy drobnych przedsiębiorców, korzystających ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, przewidzianego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Czynności wykonywane przez tych przedsiębiorców nie są opodatkowane VAT. Przypomnijmy, że zwolnienie to obejmuje podatników:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00