Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-04-27

Jak rozliczyć fakturę korygującą, gdy nie uzyskamy potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę

Obniżenie przez sprzedawcę podstawy opodatkowania oraz VAT należnego zgodnie z wystawioną fakturą korygującą uzależnione jest od uzyskania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę. Ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób należy dokonać takiego potwierdzenia. Oznacza to, że może być ono realizowane w dowolnej formie. Nieuzyskanie potwierdzenia nie wyklucza jednak prawa do korekty. W szczególnych sytuacjach, gdy uzyskanie potwierdzenia jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, przy spełnieniu określonych warunków, podatnik zachowuje prawo do rozliczenia kwot wynikających z korekty.

Obowiązek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę określa art. 29a ust. 13 ustawy. Wynika z niego, że sprzedawca może dokonać korekty "in minus" pod warunkiem, że będzie posiadał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono taką fakturę.

1. Jak rozliczyć fakturę korygującą, gdy sprzedawca uzyskał potwierdzenie jej odbioru

Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru dotyczy faktur korygujących faktury z wykazanym VAT. Od tej zasady istnieje wyjątek. Zdaniem MF sprzedawca nie musi uzyskać potwierdzenia odbioru faktury korygującej, gdy naliczył VAT, zamiast zastosować odwrotne obciążenie.

UWAGA!

Zdaniem MF sprzedawca nie musi uzyskać potwierdzenia odbioru faktury korygującej, gdy naliczył VAT, zamiast zastosować odwrotne obciążenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00