Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-07-28

Usługi szkoleniowe - jak rozliczyć VAT u sprzedawcy i nabywcy

Wiedza i umiejętności to klucz do sukcesu w biznesie. Z tego powodu każdy przedsiębiorca, który docenia wagę tych czynników, dąży do podnoszenia kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, korzystając z bogatej oferty firm szkoleniowych. Świadczenie usług edukacyjnych przybiera zazwyczaj formę szkoleń, kursów czy nauczania metodą e-learningu. Usługi te, w zależności od warunków, w jakich są świadczone, mogą podlegać opodatkowaniu VAT lub być zwolnione z tego obowiązku. Wiedzę na temat skutków opodatkowania usługi szkoleniowej powinien posiadać także nabywca usługi, ponieważ jeśli sprzedawca wykaże VAT od usługi, w sytuacji gdy podlega ona zwolnieniu z opodatkowania, to nabywca jest pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego.

I. Usługi szkoleniowe - skutki podatkowe u sprzedawcy

W przypadku świadczenia usług szkoleniowych trudności budzi przede wszystkim ustalenie warunków, w jakich usługa podlega zwolnieniu z opodatkowania. Problematyczny może być także sposób opodatkowania świadczeń towarzyszących tej usłudze. Ze względu na specyfikę świadczenia usług szkoleniowych warto również zwrócić uwagę na moment powstania obowiązku podatkowego.

1. Jak wyznaczyć datę powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług szkoleniowych

Dla usług szkoleniowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Za datę wykonania usługi przyjmuje się datę zakończenia szkolenia.

Przykład

Firma szkoleniowa zawarła z zamawiającym umowę o wykonanie usług szkoleniowych. Szkolenie trwało od 10 do 30 czerwca. W dniu 4 lipca firma szkoleniowa przekazała zamawiającemu listę obecności z podpisami osób (pracowników zamawiającego), które brały udział w szkoleniu, natomiast 6 lipca strony podpisały protokół odbioru szkolenia. Zapłata za szkolenie została przekazana na rachunek bankowy firmy szkoleniowej 15 lipca.

Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi, czyli 30 czerwca, gdy nastąpiło zakończenie szkolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00