Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-30

Czy transakcja, w której transport organizuje i opłaca końcowy odbiorca towaru, powinna być potraktowana jako transakcja trójstronna

Transakcja, w której transport organizuje i opłaca końcowy odbiorca towaru, powinna być potraktowana jako transakcja trójstronna i powinna być rozliczana z zastosowaniem uproszczonej procedury. Nie jest więc istotne, że ostateczny odbiorca organizuje i opłaca transport. Ważne jest, czy działa na rzecz pierwszego lub drugiego podatnika.

Takie są tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 194/08.

Stan faktyczny

Spółka wskazała, że nabywa oleje produkowane w rafineriach we Francji i Belgii. Zakupione od spółek oleje sprzedaje następnie spółkom z Litwy, Łotwy i Estonii. Oleje te są transportowane bezpośrednio od spółki francuskiej lub belgijskiej do odbiorcy na Litwie, Łotwie lub Estonii, a transport organizowany jest i opłacany przez odbiorców. Wszystkie podmioty biorące udział w transakcji są podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w różnych państwach członkowskich. Spółka zapytała, czy opisana transakcja może zostać uznana za transakcję trójstronną, w rozumieniu art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a tym samym czy może być rozliczona z zastosowaniem uproszczonej procedury rozliczenia tego podatku, zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00