Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-07-27

Czy wywłaszczenie gruntów podlega VAT

Czy wywłaszczenie gruntów na rzecz Skarbu Państwa w związku z budową drogi podlega VAT? Za przekazanie gruntu jest wypłacane odszkodowanie.

problem

rada

Jeśli podmiot przekazujący grunt jest podatnikiem VAT, przekazanie gruntu na rzecz Skarbu Państwa podlega VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

W związku z trwającą w kraju budową dróg dochodzi do przeniesienia własności potrzebnych pod budowę gruntów na rzecz Skarbu Państwa, również w drodze wywłaszczenia. W przypadku takiej czynności występują dwa podmioty. Jeden to Skarb Państwa, drugi - podmiot, którego grunt w wyniku decyzji organu staje się własnością Skarbu Państwa.

Skarb Państwa - podmiot nabywający grunt

W przypadku wywłaszczenia nieruchomości na cele budowy dróg w roli organu władzy publicznej wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej występuje organ dokonujący wywłaszczenia. Organem tym może być wojewoda lub starosta, na podstawie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) i ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. Nr 80, poz. 721 ze zm.), dokonujący wywłaszczenia w imieniu Skarbu Państwa. Czynność wykonywana przez organy dokonujące wywłaszczenia nie stanowi dla nich dostawy towaru, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00