Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-01-15

Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Węgry

W poprzednich numerach wskazywaliśmy Państwu, jak rozliczać VAT w Wielkiej Brytanii (BV nr 2/2008), Niemczech (BV nr 3/2008), Irlandii (BV nr 4/2008) oraz w innych krajach UE (BV nr. 1, 5-21/2008, 1/2009). Obecnie informujemy, jak rozliczać VAT na Węgrzech.

O tym, czy musimy się zarejestrować jako podatnicy VAT na Węgrzech, decyduje miejsce dostawy (ustalone według zasad określonych w art. 22 ustawy o VAT) lub miejsce świadczenia (ustalone według zasad określonych w art. 27 i 28 ustawy o VAT). Jeśli znajduje się ono na Węgrzech, to mamy taki obowiązek. Jednak od tej zasady są wyjątki. Dlatego nie zawsze wykonanie dostawy lub świadczenie usług na Węgrzech lub na rzecz węgierskiego podatnika powoduje, że mamy obowiązek zarejestrować się tam jako podatnik VAT.

Kiedy polska firma nie musi się zarejestrować

VAT rozlicza kontrahent

Nie będziemy musieli się zarejestrować, gdy dokonujemy dostaw towarów lub świadczymy usługi, w przypadku których VAT rozliczy nasz węgierski kontrahent. Reguła ta dotyczy przypadków, gdy odbiorca towaru lub usługi jest przedsiębiorcą: osobą prawną lub osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz zarejestrowaną dla celów węgierskiego VAT. Będziemy mogli skorzystać z tej formy rozliczeń, gdy nie mamy stałej siedziby na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo stałego miejsca zamieszkania na Węgrzech. Mamy jednak wybór: chcemy się zarejestrować, czy nie.

Sprzedaż wysyłkowa

Nie musimy się rejestrować na Węgrzech, gdy sprzedajemy towary w ramach sprzedaży wysyłkowej do klientów, którzy nie są zarejestrowanymi podatnikami węgierskiego VAT. Musimy pamiętać, że nie będziemy zobowiązani się rejestrować na Węgrzech tylko wtedy, gdy wartość sprzedanych do tego kraju towarów w danym roku kalendarzowym nie przekroczy kwoty 8 800 000 forintów węgierskich, zwanych dalej HUF (34 671 EUR), licząc od początku roku kalendarzowego. W latach 2008 i 2009 ten limit wynosi 168 000 zł. Zawsze możemy zrezygnować z tego uprawnienia i zarejestrować się jako węgierski podatnik VAT. Musimy jednak zawiadomić o tym nasz urząd skarbowy w Polsce, składając formularz VAT-21.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00