Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-26

Zmiany w ustawie o akcyzie

Z dniem 1 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Do polskiej ustawy zostały wdrożone nowe rozwiązania wynikające m.in. z:

l dyrektywy Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej - Dz.Urz. UE L 283 z 31.10.2003, str. 51, z późn. zm.;

l dyrektywy Rady 2004/74/WE z 29 kwietnia 2004 r. zmieniającej dyrektywę 2003/96/WE w zakresie możliwości stosowania przez określone państwa członkowskie czasowych zwolnień lub obniżek poziomu opodatkowania na produkty energetyczne i energię elektryczną - Dz.Urz. UE L 157 z 30.04.2004, str. 87;

l dyrektywy Rady 2006/79/WE z 5 października 2006 r. w sprawie zwolnienia od podatku przy przywozie z państw trzecich małych partii towarów o charakterze niehandlowym - Dz.Urz. UE L 286 z 17.10.2006, str. 15;

l dyrektywy Rady 2007/74/WE z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy - Dz.Urz. UE L 346 z 29.12.2007, str. 6.

Nowa ustawa zawiera szereg nowych rozwiązań podatkowych w zakresie akcyzy.

Radykalnie uległy zmianie zasady opodatkowania w zakresie obrotu energią elektryczną. Dotychczas obrót energią elektryczną w Polsce był opodatkowany akcyzą w fazie jej wydania przez producenta. Tym samym opodatkowaniu podlegały elektrownie jako producenci. Obecna ustawa o akcyzie wprowadza uregulowania z dyrektywy energetycznej. Zakłada, że obrót energią jest opodatkowany w fazie jej wydania przez dystrybutora lub redystrybutora ostatecznemu odbiorcy. A więc akcyzą będą obciążani dystrybutorzy, a nie producenci.

Zmianie ulega definicja wyrobów akcyzowych, którymi są: wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Będzie funkcjonowała nowa definicja składu podatkowego uwzględniająca składy podatkowe zlokalizowane w państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Dotychczasowa definicja obejmowała składy podatkowe na terytorium kraju, a dopiero poprzez interpretację również składy podatkowe na terytoriach państw członkowskich, co budziło szereg wątpliwości. W obrocie krajowym i zagranicznym będziemy bazować na klasyfikacji według kodów CN. Nowa ustawa zakłada odejście od podwójnej klasyfikacji wyrobów akcyzowych, tj. w układzie PKWiU - w obrocie krajowym i CN - w obrocie wewnątrzwspólnotowym i eksporcie. W praktyce stosowanie podwójnej klasyfikacji prowadziło do niespójności z przepisami UE. Większość dyrektyw UE w zakresie podatku akcyzowego posługuje się wyłącznie kodami CN. Przejście na jedną klasyfikację dla obrotu krajowego, wewnątrzwspólnotowego i importu usprawni cały system obrotu wyrobami akcyzowymi zarówno dla organów administracji, jak również dla samych podatników.

Ponadto wyraźnie rozdzielono funkcjonowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy od zwolnień z akcyzy. Umieszczono w ustawie obligatoryjne zwolnienia z akcyzy wynikające wprost z przepisów wspólnotowych. Określono konkretnie, w jakich sytuacjach podatnicy nie będą zobowiązania do produkowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym. Uporządkowano zakres przedmiotowy i podmiotowy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Wprowadzono tzw. zezwolenie wyprowadzenia. Chodzi tutaj o przypadki, gdy podatnikiem akcyzy od wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego skład podatkowy, wyprowadzanych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jest właściciel tych wyrobów. Wówczas podatnik dokonujący wyprowadzenia wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy musi dysponować zezwoleniem zwanym „zezwoleniem wyprowadzenia”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00