Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-18

Producenci energii elektrycznej mają prawo ubiegać się o zwrot akcyzy

Podstawę do ubiegania się o zwrot nadpłaconej akcyzy od energii elektrycznej daje wyrok ETS. Wyrok zapadł 12 lutego 2009 r. w sprawie C-475/07. Dotyczy opodatkowania akcyzą producentów energii elektrycznej. Poprzez zaniechanie dostosowania do 1 stycznia 2006 r. swojego systemu opodatkowania energii elektrycznej do wymogów art. 21 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej z mocy tej dyrektywy. ETS ostatecznie rozstrzygnął sprawę, podobnie jak w sytuacji opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów osobowych. Ministerstwo Finansów wcześniej czy później będzie musiało się zmierzyć z lawiną wniosków o zwrot akcyzy. Dla budżetu państwa oznacza to uszczuplenie o kilka miliardów złotych.

Okres przejściowy

Zgodnie z art. 18a ust. 9 akapit siódmy dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej: Rzeczpospolita Polska może stosować okres przejściowy do dnia 1 stycznia 2006 r. w celu dostosowania swojego systemu opodatkowania energii elektrycznej do ram wspólnotowych.

Jednak w okresie od przystąpienia do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r., do 1 stycznia 2006 r. Polska nie dostosowała swoich przepisów w zakresie akcyzy do przepisów wspólnotowych. Zwlekała ponad trzy lata. Dopiero w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym ustawodawca zdjął z producentów energii elektrycznej obowiązek płacenia akcyzy z tytułu wydania tego towaru. Niedostosowanie polskich przepisów do wymogów art. 21 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE spowodowało, że na producentach energii spoczywał obowiązek akcyzy. Natomiast w myśl uregulowań unijnych podatek powinni płacić dystrybutorzy energii, czyli zakłady dostarczające energię konsumentom.

Komisja Wspólnot Europejskich składa skargę do ETS

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00