Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-18

Obrót wyrobami akcyzowymi poprzez magazynowe składy podatkowe

Skład podatkowy daje możliwość prowadzenia działalności polegającej na produkowaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych (tj. papierosów, napojów alkoholowych, paliw), a także na przyjmowaniu i wysyłaniu tych wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Objęcie wyrobów akcyzowych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oznacza, że mimo powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, w stosunku do tych wyrobów nie powstaje zobowiązanie podatkowe (obowiązek zapłaty akcyzy). Nie powstaje ono do momentu wyprowadzenia tych wyrobów ze składu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W rezultacie właściciel wyrobów akcyzowych, wykorzystując instytucję składu podatkowego może odsunąć obowiązek zapłaty akcyzy w czasie albo całkowicie się uwolnić od konieczności jej zapłaty (np. w sytuacji wysłania wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do innego składu podatkowego). W artykule w szczególności zostaną omówione zmiany w funkcjonowaniu magazynowych składów podatkowych wprowadzonych nową ustawą o podatku akcyzowym obowiązującą od 1 marca 2009 r.

Warunki utworzenia składu podatkowego

Z ekonomicznego punku widzenia możliwość odroczenia terminu zapłaty akcyzy lub nawet uwolnienie się z obowiązku jej zapłaty może stanowić niewątpliwą korzyść dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem wyrobami akcyzowym. Jednakże utworzenie składu podatkowego wiąże się z uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego wydawanego przez właściwego naczelnika urzędu celnego. Takie zezwolenie jest wydawane jedynie w przypadku, gdy przedsiębiorca, który chciałby utworzyć skład podatkowy, a także miejsce, w którym mają być magazynowane wyroby akcyzowe, spełniają liczne warunki określone w ustawie o podatku akcyzowym oraz w rozporządzeniach wydanych na jej podstawie. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że każdy skład podatkowy jest objęty szczególnym nadzorem podatkowym, czyli wymaga stałej obecności w nim pracowników nadzoru podatkowego. W efekcie wiąże się to ze stworzeniem dodatkowego miejsca pracy dla pracowników nadzoru podatkowego.

Przy tym ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, tak samo jak dotychczasowa ustawa o podatku akcyzowym, wyróżnia dwa rodzaje składów podatkowych, tj. produkcyjny oraz magazynowy. To rozróżnienie jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia warunków, jakie należy spełnić, aby móc uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00