Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-21

Alkohol etylowy w branży farmaceutycznej - rozliczenie akcyzy od nabycia i zużycia

Alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji leków jest zwolniony od akcyzy i kwestia ta raczej nie budzi wątpliwości. Problematyczne mogą być natomiast rozliczenia akcyzowe w innych obszarach działalności firm farmaceutycznych, które coraz częściej próbują swoich sił w nowych gałęziach branży i wykorzystują alkohol etylowy do wytwarzania produktów pokrewnych, np. suplementów diety czy kosmetyków. Wciąż aktualne są również inne, występujące w praktyce zagadnienia, takie jak: obowiązek tworzenia składu podatkowego przez podmioty z branży farmaceutycznej, sprzedaż leków do innych państw czy normy zużycia i ubytki alkoholu. W tym numerze omówimy problemy związane z zakupem i zużyciem alkoholu przez firmy farmaceutyczne.

Rodzaje i warunki zwolnień od akcyzy

Firmy dotychczas produkujące jedynie leki (tj. produkty lecznicze w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, należące zasadniczo do grupowań CN od 3003 do 3004) coraz częściej poszerzają zakres swojej działalności. Rozpoczynają również wytwarzanie tzw. suplementów diety - są to de facto artykuły spożywcze oznaczone co do zasady kodami z grupowania CN 2106 - oraz kosmetyków - zgrupowanych zwykle pod kodami CN od 3302 do 3307 (wskazane zostały jedynie pierwsze cztery cyfry danego grupowania; dokładny numer CN danego produktu posiada oczywiście więcej cyfr).

W zależności od konkretnego wyrobu do jego produkcji może być wykorzystywany alkohol etylowy oraz może on być również zawarty w produkcie końcowym (co nie jest oczywiste, gdyż w procesie produkcyjnym alkohol często całkowicie odparowuje).

Właściwa stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi 4960 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie (art. 93 ust. 4 ustawy o akcyzie). Taka też stawka jest zasadniczo uwzględniona w cenie alkoholu etylowego nabywanego od dostawcy krajowego lub należy ją uiścić, dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia czy importu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00