Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-09-24

Czy zbycie wierzytelności po skorzystaniu z ulgi na złe długi skutkuje u dłużnika korektą podatku naliczonego

Jeśli z informacji uzyskanych przez dłużnika wynika, że wierzyciel zbył przysługującą mu w stosunku do dłużnika wierzytelność, to czy dłużnik jest zobowiązany do dokonania stosownej korekty (pomniejszenia) VAT naliczonego, zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy VAT, gdy wcześniej otrzymał od wierzyciela zawiadomienie o zamiarze dokonania korekty?

problem

rada

Zbycie wierzytelności przez wierzyciela, po uprzednim zawiadomieniu firmy (dłużnika) o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi, nie zwalnia firmy z obowiązku dokonania korekty (pomniejszenia) odliczonego uprzednio VAT z niezapłaconych faktur. Ponowna możliwość korekty (zwiększenia) podatku naliczonego powstanie tylko wówczas, gdy firma ureguluje zaległą należność na rzecz wierzyciela albo podmiotu trzeciego (np. faktora).

uzasadnienie

W sytuacji gdy firma (nabywca) nie uregulowała należności z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług, wystawca (wierzyciel) ma prawo - po spełnieniu określonych warunków - skorzystać z instytucji ulgi na złe długi. Polega ona na możliwości skorygowania (pomniejszenia) kwoty podatku należnego z tej faktury. Możliwość taka skutkuje jednocześnie obowiązkiem dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego z tej faktury u dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00