Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-24

Według jakich zasad rozliczamy obrót paliwami

Podatnicy nabywający, a następnie sprzedający bądź zużywający na własne potrzeby paliwa silnikowe i opałowe na co dzień borykają się z wieloma problemami podatkowymi. Zasady rozliczania podatku akcyzowego przy nabyciu paliw są dosyć skomplikowane. Nowa ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. wcale aż tak bardzo ich nie uprościła. Nasz ekspert odpowiada na pytania Czytelników. Kiedy paliwo silnikowe i opałowe jest zwolnione z akcyzy? Jakie są warunki zastosowania takiego zwolnienia? Jakie są obowiązki podmiotów dokonujących obrotu wyrobami energetycznymi, do których należą paliwa, korzystających z preferencyjnych stawek akcyzy ze względu na przeznaczenie do celów opałowych? Kiedy podatnik może być obciążony dodatkową sankcyjną stawką akcyzy?

Paliwa dzielimy na dwie grupy: opałowe i silnikowe. Zarówno jedne, jak i drugie należą do grupy wyrobów energetycznych. Paliwami silnikowymi są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych. Natomiast paliwami opałowymi są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem paliw silnikowych.

Zatem paliwami mogą być wszystkie wymienione przez ustawę wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych bądź używane do napędu silników spalinowych.

Do wyrobów energetyczny zaliczamy:

● objęte pozycjami CN od 1507 do 1518 00, jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych, różnego rodzaju oleje pochodzenia roślinnego;

● objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715 paliwa wytwarzane z węgla, jak np. węgiel, brykiet, koks;

● objęte pozycjami CN 2901 i 2902 węglowodory alifatyczne i cylkiczne;

● oznaczony kodem CN 2905 11 00 metanol niebędący pochodzenia syntetycznego, jeżeli jest przeznaczony do celów opałowych lub napędowych;

● objęte pozycją CN 3403 preparaty smarowe;

● objęte pozycją CN 3811 np. środki przeciwstukowe, antykorozyjne;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00