Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-05-25

Jak należy rozliczyć zakup wierzytelności

Kupiliśmy wierzytelność, która była wierzytelnością własną sprzedawcy, za cenę niższą od nominalnej. Będziemy ją ściągać we własnym zakresie. Otrzymaliśmy od sprzedawcy fakturę VAT ze stawką „zw”. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

problem

rada

Postępowanie firmy, od której kupili Państwo wierzytelność, nie jest prawidłowe. Fakturę powinna wystawić Państwa firma. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Aby odpowiedzieć na Państwa pytanie, przede wszystkim musimy rozstrzygnąć kwestię, czy sprzedaż wierzytelności może być uznana za świadczenie usług, a jeśli tak, to kto jest w tym przypadku świadczeniodawcą. Wierzytelność na pewno nie jest towarem. Dlatego obrót wierzytelnościami może być rozpatrywany jedynie w kategorii świadczenia usług. Sama sprzedaż wierzytelności własnej nie jest świadczeniem usług przez zbywcę, a więc po jego stronie nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług (por. wyrok WSA z 16 maja 2007 r. we Wrocławiu, I SA/Wr 213/07, oraz wyrok z 6 lutego 2007 r., III SA/Wa 3927/06). To jednak nie oznacza, że tej czynności nie możemy uznać za usługę. Jeżeli zatem dany podmiot dokonuje zakupu wierzytelności w celu jej wykorzystania do operacji gospodarczych (windykacja, odsprzedaż), to świadczy na rzecz sprzedawcy tej wierzytelności usługę pośrednictwa finansowego. Jej zasadniczym celem jest uwolnienie sprzedawcy od ciężaru jej egzekwowania (wyrok WSA w Warszawie, III SA/Wa 3887/06, z 2 lutego 2007 r., III SA/Wa 4194/06 z 1 marca 2007 r. itp.). Usługi te są zaliczane do usług pośrednictwa finansowego. Usługa obrotu wierzytelnościami składa się zazwyczaj co najmniej z dwóch czynności: nabycia wierzytelności na własny rachunek w drodze cesji i zbycia tej wierzytelności na rzecz kolejnego nabywcy lub windykacji we własnym imieniu. Dopiero te dwie czynności składają się na czynność główną kwalifikowaną jako obrót wierzytelnościami (por. wyrok WSA z 17 maja 2007 r., I SA/Wr 213/07, wyrok NSA z 17 grudnia 2008 r., II FSK 1318/07).

Do zaistnienia usługi finansowej dochodzi już w momencie zakupu wierzytelności, gdyż taki zakup jest wręcz koniecznym warunkiem wykonania usługi na rzecz sprzedawcy. Zatem kupno wierzytelności stanowi element usługi obrotu wierzytelnościami, a świadczenie tego rodzaju usługi następuje już w momencie nabycia wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00