Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-11

Problemy z rozliczeniem VAT od aportu

Po zmianie przepisów i wykreśleniu z nich ogólnego zwolnienia z VAT dla czynności aportu znaczenia nabrała kwestia prawidłowego rozliczenia tego typu transakcji, tj. ustalenie podstawy opodatkowania, stawki podatku, momentu powstania obowiązku podatkowego, a także ocena prawa do odliczenia VAT naliczonego. Rozbieżne interpretacje utrudniają podatnikom dokonanie prawidłowego rozliczenia.

Wcześniej było zwolnienie z VAT

Aport wnoszony do spółek prawa handlowego lub spółek cywilnych stanowi zasadniczo czynność opodatkowaną VAT. Jednak nie znajdziemy takiego zapisu w ustawie o VAT. Wniosek ten wynika natomiast z analizy definicji dostawy towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) oraz świadczenia usług (każde świadczenie niebędące dostawą towarów). Jeśli zatem przedmiotem aportu są towary, a więc np. budynki, budowle, grunty, maszyny, mamy do czynienia z dostawą towarów. Jeżeli aportem wnoszone są np. znaki towarowe, licencje, patenty, ma miejsce świadczenie usług.

Natomiast nie podlega VAT aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), gdyż przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Aport należy postrzegać jako formę zbycia.

Niezwykle istotna zmiana nastąpiła natomiast w zakresie wysokości opodatkowania aportów. Do 1 grudnia 2008 r. aporty były zwolnione z VAT. Zwolnienie to było jednak niezgodne z regulacjami wspólnotowymi. Takiego zwolnienia nie przewidywała ani VI Dyrektywa, ani obecnie obowiązująca Dyrektywa 2006/112/WE. Ponadto wiązało się ono w wielu przypadkach z negatywną konsekwencją w postaci braku prawa do odliczenia VAT naliczonego lub obowiązku korygowania całości albo części odliczonego wcześniej VAT naliczonego przez podatnika wnoszącego aport. Wykonał on czynność zwolnioną z VAT, a więc nieuprawniającą do odliczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00