Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-11

Kiedy podatnik świadczy usługi ściągania długów

Usługi pośrednictwa finansowego, z pewnymi wyjątkami, są zwolnione z VAT. Z tego zwolnienia nie mogą korzystać m.in. usługi ściągania długów i faktoringu. Zdefiniowanie tych usług sprawia podatnikom wiele problemów, przede wszystkim przez sprzeczne stanowiska organów podatkowych.

Sprzedaż własnych wierzytelności

Podatnik, który sprzedaje własne wierzytelności, nie świadczy żadnej usługi, a tym bardziej nie dokonuje dostawy towarów. Wykonana przez niego czynność nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż wierzytelności jest wykonaniem własnych uprawnień, wynikających z wierzytelności. Skutek sprzedaży jest tożsamy z realizacją własnej wierzytelności. Nie można więc uznać sprzedaży wierzytelności za świadczenie usługi na rzecz nabywcy wierzytelności. Nie sposób bowiem wskazać świadczenia, które miałoby być wykonywane na rzecz nabywcy wierzytelności. Stanowisko to jest już ugruntowane zarówno wśród organów podatkowych, jak i sądów.

Na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 2869/2006) stwierdził, że (...) aby można mówić o świadczeniu usług, musi istnieć przedmiot świadczenia. Zdaniem Sądu w przypadku sprzedaży wierzytelności własnej, po stronie cedenta, przedmiot świadczenia nie występuje. W związku z tym, zdaniem sądu sprzedaż wierzytelności własnych nie jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00