Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-11

Kiedy wnoszone aportem składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Gdy przedmiotem umowy jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), taka transakcja jest neutralna i nie podlega rozliczeniu w VAT. Podatnik otrzymujący aportem ZCP jest traktowany jak kontynuator działalności gospodarczej w tym zakresie. Transakcja ta nie podlega zatem opodatkowaniu VAT, a jednocześnie nie wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego po stronie podmiotu wnoszącego aport. Liczne wątpliwości podatników budzi natomiast sama definicja ZCP, tj. ocena, czy wnoszony aportem konkretny zespół składników majątkowych ją spełnia.

Aport ZCP wyłączony z opodatkowania VAT

Aport wnoszony do spółek prawa handlowego lub spółek cywilnych stanowi czynność opodatkowaną VAT. Transakcja taka spełnia bowiem definicję odpłatnej dostawy towarów (jeżeli przedmiotem aportu są towary, a więc np. budynki, budowle, grunty, maszyny) lub odpłatnego świadczenia usług (w przypadku wniesienia aportem znaków towarowych, licencji, patentów itp.). Na temat opodatkowania aportów piszemy na str. 37.

Niemniej jednak należy pamiętać, że w art. 6 ustawy o VAT przewidziano katalog czynności (transakcji) wyłączonych z zakresu tej ustawy. Wymieniono w nim również transakcję zbycia przedsiębiorstwa oraz ZCP.

Wprawdzie pojęcie "zbycie" nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT, niewątpliwie jednak należy je rozumieć podobnie jak pojęcie "sprzedaż" (aczkolwiek nieco szerzej). Innymi słowy, przez pojęcie "zbycie" należy rozumieć oprócz typowej transakcji sprzedaży również transakcję aportu. W konsekwencji określone w art. 6 ustawy o VAT wyłączenie z zakresu VAT dotyczy również aportu ZCP.

Kiedy mamy do czynienia z ZCP

W zależności od oceny, czy przedmiotem aportu jest ZCP, czy po prostu zbiór poszczególnych składników majątkowych, odmiennie będą się kształtować skutki rozliczenia VAT. W pierwszym przypadku transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu, w drugim będzie to "zwykła" dostawa poszczególnych towarów lub świadczenie usług. Dla każdego towaru i usługi należy wtedy odrębnie ustalić podstawę opodatkowania, stawkę VAT, moment powstania obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00