Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-11-11

Czy zatrzymanie zadatku nakłada obowiązek wystawienia korekty

Podpisaliśmy z kontrahentem umowę o wykonanie instalacji gazowej na zamówienie. Otrzymaliśmy z tego tytułu zadatek na poczet tej usługi, jednak klient wycofał się w trakcie prac nad tym zamówieniem. Uważamy, że zadatek możemy potraktować jako odszkodowanie z tytułu zerwanej umowy. W urzędzie skarbowym uzyskaliśmy informację, że powinniśmy skorygować ten podatek, nie wiemy jednak, kiedy powinniśmy to uczynić, a raczej, czy musimy czekać na potwierdzenie przyjęcia korekty przez kontrahenta.

PROBLEM

RADA

Zatrzymany zadatek, w razie zerwania umowy, staje się odszkodowaniem. Odszkodowanie natomiast nie podlega VAT. Jeśli jednak podatnik wystawił fakturę VAT potwierdzającą przyjęcie zadatku i rozliczył w deklaracji VAT kwotę podatku należnego, wobec wycofania się klienta z umowy powinien skorygować obrót i kwotę podatku należnego poprzez wystawienie faktury korygującej. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru korekty. Jest to jednak błędne stanowisko, które podważają sądy administracyjne. Potwierdzenie nie jest konieczne, aby podatnik mógł skorygować należny VAT. Trzeba jednak pamiętać, że jest to stanowisko sprzeczne z argumentacją organów podatkowych.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że zaliczkę otrzymaną na poczet realizacji zamówienia: wykonania instalacji gazowej na specjalne zamówienie, wobec odstąpienia nabywcy od umowy potraktowali Państwo jako odszkodowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00