Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-02-08

Sprowadzenie samochodu z innego kraju Unii Europejskiej

Sprowadzając samochód z UE, należy pamiętać o obowiązkach, które mogą ciążyć na nabywcy. Jest to uzależnione od tego, czy jest on podatnikiem VAT, od statusu sprzedawcy oraz rodzaju samochodu. Dlatego możliwe są - z punktu widzenia opodatkowania VAT - dwa scenariusze: transakcja może stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub może nie stanowić wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej WNT) stanowi jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez WNT rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jednocześnie w myśl art. 9 ust. 2 ustawy o VAT przepis ten stosuje się pod warunkiem, że stronami transakcji są podatnicy VAT (oraz - jak się przyjmuje - działają w charakterze tych podatników). W konsekwencji sprowadzanie samochodów nabytych przez polskich podatników od podatników zagranicznych podlega, co do zasady, opodatkowaniu VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

PRZYKŁAD

Szwedzki kontrahent polskiego przedsiębiorcy zaproponował mu sprzedaż używanych samochodów ze swojej floty samochodowej. Zakupy takich samochodów będą stanowić dla polskiego przedsiębiorcy wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów.

Występowanie WNT a używane samochody

Z przepisów art. 9 ustawy o VAT wynika, że nie każde przesunięcie towarów (w tym samochodów) między państwami unijnymi stanowi WNT. Do WNT nie dochodzi przede wszystkim wówczas, gdy choć jedna ze stron nie jest podatnikiem VAT. Zatem gdy sprzedawcą lub nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, nie będziemy mieli do czynienia z WNT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00