Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-02-08

Czy faktura wystawiona przed wpłatą zaliczki powoduje obowiązek podatkowy z tytułu WNT

Firma otrzymała fakturę od kontrahenta niemieckiego na 30% zaliczki w listopadzie 2009 r., ale zapłaciła ją dopiero w grudniu. Firma nie ujęła tej faktury w VAT i nie wprowadziła do ksiąg, ponieważ faktura nie dokumentowała wpłaty zaliczki. W styczniu do firmy dotarł towar i faktura wystawiona na 70%. Czy firma postąpiła słusznie? Jaki kurs powinna zastosować w tym przypadku?

PROBLEM

RADA

Firma postąpiła słusznie, nie ujmując w VAT faktury wystawionej przez niemieckiego dostawcę przed wpłatą zaliczki. Nie rodzi ona obowiązku podatkowego z tytułu WNT od zaliczki. Wobec faktu, że dostawca nie udokumentował zaliczki po jej otrzymaniu, rozliczenia VAT od całej wartości WNT należy dokonać po dostawie towaru, czyli w styczniu.

UZASADNIENIE

Zasady powstawania obowiązku podatkowego od WNT w przedstawionej sytuacji określają regulacje art. 20 ust. 5-7 ustawy o VAT. Wynika z nich, że obowiązek ten powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT. W przypadku gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej (dostawca towaru) wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia. Ponadto w sytuacji, gdy unijny dostawca towaru wystawi fakturę potwierdzającą otrzymanie przez niego całości lub części należności (czyli tzw. fakturę zaliczkową) przed dokonaniem dostawy towarów będących przedmiotem WNT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia takiej faktury. Interpretacja tego zapisu nie budzi wątpliwości, jeśli faktura zaliczkowa zostanie wystawiona przez unijnego dostawcę po otrzymaniu przez niego zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów (całości lub części zaliczki). W takiej sytuacji, jeżeli dostawca potwierdzi otrzymanie zaliczki fakturą, polski nabywca ma obowiązek rozliczyć na jej podstawie VAT z tytułu WNT w tej części, której dotyczy zaliczka, przyjmując za moment powstania obowiązku podatkowego datę wystawienia przez dostawcę faktury. Pozostałą wartość WNT rozlicza po zrealizowaniu dostawy według wskazanych na wstępie zasad. W sytuacji natomiast, gdy dostawca nie wystawi faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki, u polskiego nabywcy obowiązek podatkowy od zaliczki nie powstanie. Powstanie on dopiero z chwilą wystawienia przez niego faktury dokumentującej dostawę towaru (na całą wartość dostawy) lub 15 dnia miesiąca od dnia otrzymania towaru, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00