Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-02-08

Problemy z rozliczaniem świadczenia usług spedycyjnych na rzecz kontrahenta z UE

Po zmianie przepisów ustalanie miejsca świadczenia, a tym samym opodatkowania VAT usług spedycyjnych budzi wiele wątpliwości. Również rozliczenie usług w kraju stwarza wiele problemów. Zostaną one omówione w niniejszym tekście.

Miejsce świadczenia usług spedycyjnych

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy regulujące ustalanie miejsca świadczenia usług, tj. przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT. Na ich podstawie usługi spedycyjne należy podzielić na usługi świadczone na rzecz podatników (w uproszczeniu - przedsiębiorców) oraz usługi spedycji świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.

W przypadku usług spedycyjnych świadczonych na rzecz podatników zasada jest prosta - miejscem ich świadczenia (wszystkich rodzajów, a więc zarówno spedycji krajowej, jak i międzynarodowej, w tym wewnątrzwspólnotowej) jest w większości przypadków miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Od zasady tej istnieją co prawda trzy wyjątki, określone przepisami art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT, lecz rzadko mają one zastosowanie. Najczęściej zastosowanie ma wyjątek dotyczący świadczenia usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania. Miejscem świadczenia tych usług jest w takiej sytuacji to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Polski spedytor wykonał usługę spedycyjną na trasie Warszawa-Kraków dla firmy niemieckiej (nieposiadającej stałego miejsca prowadzenia działalności poza terytorium Niemiec). Miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium Niemiec, tj. w państwie siedziby usługobiorcy. Jej świadczenie nie podlega zatem opodatkowaniu VAT w Polsce.

WAŻNE!

Miejscem świadczenia usług spedycyjnych świadczonych na rzecz podatników jest w większości przypadków miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00